Історія
Розвиток фізичної культури та спорту в університеті почався з спортивного гуртка, який був заснований у 1909 році. Гурток об’єднував у ті часи близько одної сотні студентів, що становило близько 2% від загальної кількості студентів університету. Зазначимо, що у цей період ніяких навчальних занять з фізичного виховання на жодному факультеті, звичайно не було. А втім, збільшити кількість тих, хто займався в гуртку боксом, важкою атлетикою, гімнастикою й фехтуванням, і не було можливості. Адже своєї спортивної бази університет не мав, і доводилось орендувати спортзал у сусідній гімназії.
І все ж гурток продовжував діяти і рости. Багато в чому допомагали йому місцеві ентузіасти, особливо – київські лікарі В.Крамаренко і О.Анохін, послідовники й однодумці вітчизняного теоретика і практика фізичного виховання професора П.Ф.Лесгафта. Невдовзі тут почали культивувати також веслування, легку атлетику, боротьбу і ковзанярський спорт. Дедалі частіше влаштовувалися студентські змагання за участю кращих спортсменів університету та політехнічного інституту. Але ні про яку масовість студентського спорту за тих умов, звичайно, й мови не могло бути.
У перші ж роки радянського періоду існування університету нові люди прийшли в старі стіни колишнього університету святого Володимира. У 1920-му він був реорганізований у Вищий інститут народної освіти, де згодом розгорнулася й цілеспрямована фізкультурно-спортивна робота. Був, зокрема, організований спортивний клуб, в якому сотні студентів займалися волейболом, гімнастикою, лижним і стрілецьким спортом, тенісом, шахами, шашками тощо.
Спочатку 30-х років фізичне виховання було впроваджене як обов’язковий предмет в усіх вузах України. Це разом із новоствореним комплексом “Готовий до праці та оборони СРСР” забезпечило швидке піднесення фізкультури і спорту в університеті. У 1933-34 навчальному році почала діяти кафедра фізвиховання, на якій попервах працювало лише десять викладачів. Вже через рік 56 студентів КДУ взяли участь у Всесоюзній студентській спартакіаді. Привернув увагу широкої громадськості проведений під керівництвом студента-історика І.Мельникова шлюпочний похід Київ-Херсон. На той час в університетських спортивних секціях тренувалося вже 1300 чоловік.
Спортивний гарт добре прислужився викладачам і студентам КДУ в буремні роки Великої Вітчизняної війни. А вже в січні 1944-го у нещодавно визволеному від фашистських загарбників Києві університет відновив свою роботу. Невдовзі почали діяти й кафедра фізвиховання та спортивний клуб. Багато зусиль доклали ректорат та громадські організації вузу до відродження й поліпшення його спортивної бази, налагодження ефективної академічної та секційної фізкультурно-спортивної роботи.
З кінця 1949 року кафедра фізвиховання перейшла на спеціалізацію зі спортивної й художньої гімнастики, легкої атлетики, плавання, баскетболу, лижних гонок. Водночас продовжували діяти секції з 13 видів спорту, а також було організовано заняття зі студентами з ослабленим здоров’ям. Ці заходи й стали тим фундаментом, на якому в 50-ті роки зросла масовість фізкультури і слава кращих спортсменів КДУ.
Звичайно, і масовість, і спортивні успіхи зростали на грунті дедалі міцніючої спортивної бази. Зокрема, з 1958 року почав функціонувати один з перших у вузах України спортивно-оздоровчий табір “Мрія”, обладнаний силами самих студентів, викладачів і співробітників університету. Відтоді щороку тут оздоровлюється, гартується і вдосконалюється в спорті близько 1400 чоловік.
Але найбільшою спортивною новобудовою в університеті є спортивний комплекс, який вступив до ладу на початку 1974 року. Плавальний басейн, ігровий зал, зали для занять спортивною й художньою гімнастикою, боксом, важкою атлетикою, загальною фізичною підготовкою – все це нині до послуг університетських любителів спорту. Водночас біля студмістечка в районі вулиці Ломоносова почали діяти численні ігрові майданчики. Загалом уся нова спортивна база в шість разів більша за колишню. Є, отже, де докласти сил і вміння! І університетські спортсмени 60-х – 80-х років гідно несуть переможну естафету своїх попередників.
В 90-ті роки минулого століття, коли Україна стала незалежною державою, колектив кваліфікованих викладачів кафедри продовжує готувати спортсменів високого класу з різних видів спорту, які гідно представляють честь Київського національного університету імені Тараса Шевченка на чемпіонатах України та міжнародних змаганнях. Особливо хочеться відзначити плідну співпрацю викладачів кафедри з керівництвом та офіцерами ВІКНУ.
Викладачі кафедри систематично беруть участь у наукових конференціях. Брали участь в 10 міжнародних і 12 всеукраїнських конференціях. Прочитано біля 30 науково-популярних лекцій.